top of page

OPĘTANI

REŻYSERIA: NATALIA KORCZAKOWSKA
ADAPTACJA VR: JACEK NAGŁOWSKI
ZDJĘCIA: PATRYK JORDANOWICZ

Pierwsza w Polsce kreacyjna adaptacja VR spektaklu teatralnego.  Naszym głównym celem było wykorzystanie technik VR w celu odtworzenia znaczenia gry poza sceną teatralną. 

BIESY VR to spektakl-wystawa, prototyp utworu teatralnego w nowym medium, jakim jest wirtualna rzeczywistość.

BIESY VR to teatr wizualny oparty na oryginalnej interpretacji powieści Dostojewskiego. Na wszystko patrzymy z perspektywy SZYGALEWA, słynnej postaci Biesów, uznanej przez licznych komentatorów dzieła za autora systemu totalitarnego i wcielenie zła.

BIESY VR to niepowtarzalne doświadczenie, którego widz jest współautorem. Widz decyduje o montażu spektaklu, tworzy jego przebieg wg własnej intuicji. W Izolatce może być świadkiem przesłuchania SZYGALEWA. W świecie wirtualnym może przeżyć podróż po umyśle oskarżonego. Jego percepcja nie jest ograniczona do jednego punku widzenia, zmiana okularów jest zmianą perspektywy. Jednocześnie widz ma bardziej intymny kontakt z aktorami niż w klasycznym teatrze.

BIESY VR to kolekcja ludzi-owadów zamkniętych w gablotach, gdzie toczą rozmowy inspirowane powieścią Dostojewskiego, wrzucona w świat wirtualny. To miejsce, w którym naukowa obserwacja umysłów zainfekowanych przez biesy-idee staje się metafizyczna.

BIESY VR to kolejny eksperyment formalny w STDUIO, którego celem jest zniesienie granicy między teatrem a sztukami wizualnymi. Kolejna po cyklu opartym na pracy In Situ Daniela Burena realizacja idei teatrgalerii. 

bottom of page