top of page

FOTOGRAF

REŻYSERIA: PAWEŁ ORWAT, PATRYK JORDANOWICZ

Poetycka opowieść z pogranicza snu i jawy inspirowana życiem i twórczością jednego z bardziej cenionych, polskich dokumentalistów, fotografów Ireneusza Zjeżdżałki. 

To historia człowieka zmagającego się z ciężką chorobą, opowiedziana przez jego fotografie.  Wchodząc w świat tego doświadczenia, stajemy się bezpośrednim obserwatorem, duchem Zjeżdżałki, który przeprowadza nas przez kilka niewątpliwie ważnych momentów swojego życia. Od transcendencji narodzin przez moment dojrzewania fascynacji fotografią, do okresu totalnego fizycznego upadku. 

Dokument ten ma formę artystycznej impresji, złożonej z obrazów, które często symbolicznie nakreślają nam drogę jego twórczości i życia. Dzięki pełnej immersji VR, którą daje nam technologia oparta na AI, widz staje się integralną częścią obrazów. Jest w ich centrum. Fotografie dzięki zastosowaniu AI uprzestrzenniają się i "ożywają" na naszych oczach. Każda z nich otwiera przed widzem inny trójwymiarowy świat. W przestrzeni wirtualnej rzeczywistości odbiorca jest prowadzony przez kolejne etapy życia bohatera i jego zmagań z chorobą. Spektator czuje się, jak by sam doświadczał tworzenia fotografii i umierania.  

Projekt powstaje we współpracy z Raster Film

bottom of page